NEDEN YAZILIM SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİYORUZ!

NEDEN YAZILIM SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİYORUZ!

21 Yüzyılda insanların yaşamları değişti. Bundan 20 30 yıl öncesinde hiç hayal bile etmediğimiz bazı masraflar artık hayatımızın gerçeği oldu. Örneğin telefon internet, teknoloji ve temizlik malzemeleri gibi giderler daha önce hiç düşünülemiyordu. Eskiden televizyon ve çamaşır makinesi bile lüx görülürken şimdi bunlarsız yapamıyoruz. Klima bilgisayar derin dondurucu derken enerji faturalarımız her geçen gün kabarıyor. Bunlar artık normal ihtiyaç sayılıyor. Akıllı telefonu olmayan bir aile ise neredeyse yok. Hatta bir evde birkaç telefon ile ciddi iletişim faturaları ödüyoruz. Haliyle gelirlerimiz kısıtlı olduğu için geçim sıkıntısı çekiyoruz.

Dursunbey’imiz de iş kaynaklarının kısıtlı olması neticesinde bu hayata uyum sağlamak zor. Haliyle gençlerimiz ya okuyup memur olmak zorunda ya da gelişmiş sanayi illerine gidip çalışmak zorunda. Ancak ilçemiz buna uyum sağlayamadığı için her geçen gün kan kaybediyor ve her yıl yaklaşık 1000 kişi göç ediyor. Maalesef kimse buna engel olunamıyor. Resmi kurumlar birçok toplantı yapıp konuyu masaya yatırsa da, maalesef icraat yok. İlçemizde bu sorunu çözebilmek için birçok yatırımın yapılması ve sanayi kollarının geliştirilmesi gerekli. Ancak yakın zamanda buda mümkün görünmüyor. Çünkü bu kolların geliştirilmesi ve inşası için maalesef çok paralar gerekli. Örneğin ilçemizde cep telefonu fabrikası kuralım diye bir karar aldık. Kaçımız buna inanır değil mi?

Şimdi yazılım konusuna gelelim. İlçemizde çok büyük maliyetlerle cep telefonu fabrikası kursak ve üretmeye başlasak. Rekabeti bir kenara bıraksak. Kaç telefon satacağız. Sattığımız telefonlarla maliyetlerimizi karşılayabilecek miyiz? Ya da idame ettirebilecek miyiz? Bu mümkün görünmediğine göre en az maliyetle çok gelir elde edebileceğimiz hizmet sektörüne ihtiyacımız var. Yazılım sektörü yeri geldiğinde 1 bilgisayar ile milyonları kazanabileceğimiz bir sektördür ve bu açığı kapatabilir. İlçemizi sanayi üstü yapamayabiliriz ancak yazılım üstü yapabiliriz. Maliyeti bilgisayar, eğitim ve zamandır. Yapılan yazılımlar ise hizmettir. Kaybedersen sadece zamanın ve emeğin gitmiş olur. Fabrikada ise tüm yatırımların gider. Ömür boyu bir daha ayağa kalkamayabilirsin.

Bir telefon üretirsen belki 1000 TL kar elde edersin. Ama bir yazılım üretirsen milyonlarca lira kar elde edebilirsin. Hangisi sizde daha karlı bir düşünün! İkinci bir can alıcı soru daha geliyor. Sizce Dursunbeyliler resmi ve özel kuruluşlar da dâhil olmak üzere yıllık kaç lira yazılıma para ödüyor? Benim tahminim yıllık bir milyon TL den daha fazladır.

İlçemizi yazılım üssüne dönüştürebilirsek bence bu giderler İlçemizde kalabileceği gibi, Dışarıdan ilçemize nakit akışına sebep olur. Gelişimimizi olumlu etkiler. Bu nedenle 2 yıldır eğitimler veriyor ve yazılım uzmanları yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğitimlerde yetmiyor projeler vererek pratikliği ve çalışma prensiplerini öğretmeye çalışıyoruz. Bizim Dursunbey’imize yapabileceğimiz bu. Bu emeklerimizin karşılığında sizlerden sadece manevi desteklerinizi bekliyoruz.

Yorumlar

Puan