NEDEN YAZILIM SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİYORUZ!

NEDEN YAZILIM SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİYORUZ!

21 Yüzyılda insanların yaşamları değişti. Bundan 20 30 yıl öncesinde hiç hayal bile etmediğimiz bazı masraflar artık hayatımızın gerçeği oldu. Örneğin telefon internet, teknoloji ve temizlik malzemeleri gibi giderler daha önce hiç düşünülemiyordu. Eskiden televizyon ve çamaşır makinesi bile lüx görülürken şimdi bunlarsız yapamıyoruz. Klima bilgisayar derin dondurucu derken enerji faturalarımız her geçen gün kabarıyor. Bunlar artık normal ihtiyaç sayılıyor. Akıllı telefonu olmayan bir aile ise neredeyse yok. Hatta bir evde birkaç telefon ile ciddi iletişim faturaları ödüyoruz. Haliyle gelirlerimiz kısıtlı olduğu için geçim sıkıntısı çekiyoruz.

Dursunbey’imiz de iş kaynaklarının kısıtlı olması neticesinde bu hayata uyum sağlamak zor. Haliyle gençlerimiz ya okuyup memur olmak zorunda ya da gelişmiş sanayi illerine gidip çalışmak zorunda. Ancak ilçemiz buna uyum sağlayamadığı için her geçen gün kan kaybediyor ve her yıl yaklaşık 1000 kişi göç ediyor. Maalesef kimse buna engel olunamıyor. Resmi kurumlar birçok toplantı yapıp konuyu masaya yatırsa da, maalesef icraat yok. İlçemizde bu sorunu çözebilmek için birçok yatırımın yapılması ve sanayi kollarının geliştirilmesi gerekli. Ancak yakın zamanda buda mümkün görünmüyor. Çünkü bu kolların geliştirilmesi ve inşası için maalesef çok paralar gerekli. Örneğin ilçemizde cep telefonu fabrikası kuralım diye bir karar aldık. Kaçımız buna inanır değil mi?

Şimdi yazılım konusuna gelelim. İlçemizde çok büyük maliyetlerle cep telefonu fabrikası kursak ve üretmeye başlasak. Rekabeti bir kenara bıraksak. Kaç telefon satacağız. Sattığımız telefonlarla maliyetlerimizi karşılayabilecek miyiz? Ya da idame ettirebilecek miyiz? Bu mümkün görünmediğine göre en az maliyetle çok gelir elde edebileceğimiz hizmet sektörüne ihtiyacımız var. Yazılım sektörü yeri geldiğinde 1 bilgisayar ile milyonları kazanabileceğimiz bir sektördür ve bu açığı kapatabilir. İlçemizi sanayi üstü yapamayabiliriz ancak yazılım üstü yapabiliriz. Maliyeti bilgisayar, eğitim ve zamandır. Yapılan yazılımlar ise hizmettir. Kaybedersen sadece zamanın ve emeğin gitmiş olur. Fabrikada ise tüm yatırımların gider. Ömür boyu bir daha ayağa kalkamayabilirsin.

Bir telefon üretirsen belki 1000 TL kar elde edersin. Ama bir yazılım üretirsen milyonlarca lira kar elde edebilirsin. Hangisi sizde daha karlı bir düşünün! İkinci bir can alıcı soru daha geliyor. Sizce Dursunbeyliler resmi ve özel kuruluşlar da dâhil olmak üzere yıllık kaç lira yazılıma para ödüyor? Benim tahminim yıllık bir milyon TL den daha fazladır.

İlçemizi yazılım üssüne dönüştürebilirsek bence bu giderler İlçemizde kalabileceği gibi, Dışarıdan ilçemize nakit akışına sebep olur. Gelişimimizi olumlu etkiler. Bu nedenle 2 yıldır eğitimler veriyor ve yazılım uzmanları yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğitimlerde yetmiyor projeler vererek pratikliği ve çalışma prensiplerini öğretmeye çalışıyoruz. Bizim Dursunbey’imize yapabileceğimiz bu. Bu emeklerimizin karşılığında sizlerden sadece manevi desteklerinizi bekliyoruz.

Pthon Programlama Dili

Pthon Programlama Dili

Pthon programlama dili, 2000’li yıllardan itibaren yaşanan donanımsal ve yazılımsal gelişmeler ile paralel olarak geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur. Python gibi yorumlanan diller yüksek seviyede veri yapıları kullandığından hafızada çok yer tutar ancak günümüzde yüksek bellek seviyelerine ulaşmak kolay olduğundan, bu durum önemli bir olumsuzluk olmaktan çıkmıştır. Yazılımsal açıdan ise internet ile beraber gelen açık kaynak kod ve özgür yazılım akımının yaygınlık kazanması, geliştiricilerin İnternet üzerinden ve geliştirilen araçlar aracılığıyla eş-güdümlü çalışmalarını beraberinde getirmiştir. Bu durum da yine Python kullanımının artmasının önemli nedenlerinden biridir.
Özgür ve açık kaynak kod mantığına dayanan Python’ın standart kütüphanesi, geliştirme araçları ve diğer birçok kütüphane, lisansa gerek duyulmaksızın açık kaynak kod olarak ücretsiz şekilde indirilebilmektedir. Öte yandan basitliğinin ve yorumlanan bir dil olmasının getirdiği bazı avantajlar vardır: ilk olarak yorumlayıcı üzerinde etkileşimli olarak çalışılabildiğinden dilin yeni kütüphanelerini öğrenmek ve keşif yapmak görece kolaydır. İkinci avantajı, yeni bir program yazılırken hızlıca deneme yapmaya olanak vermesidir. Son olarak da hesaplamaları adım adım görmeye ve eldeki problemin şekillenişini verimli şekilde takip etmeye izin vermesidir.
Kaynak : https://www.isnet.net.tr/BlogIcerik/Phyton-Programlama-Nedir-isnetblog

Win7 Son Bi güncelleme daha yaptı

Win7 Son Bi güncelleme daha yaptı

ABD’li yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz aylarda desteğini keseceğini açıkladığı Windows 7’ye kesilen destek sonrası ilk güncellemesini yayınladı. Cümle, her ne kadar oksimoron dursa da Microsoft’un Windows 7 kullanıcılarına bu güncellemeyi göndermesi gerekiyordu. Microsoft tarafından ocak ayında yayınlanan son güncelleme, Windows 7’deki duvar kağıdı özelliğinde bozulmalara yol açmıştı. Genişletilmiş mod etkinleştirildiğinde arka plan kararıyordu. Teknik olarak geçtiğimiz ay son güncellemenin yayınlanması sebebiyle, işletim sistemi ömrünü doldurmuştu ve böyle bir güncelleme yayınlanmak zorunda değildi. Ancak söz konusu sorun, son güncellemeyle birlikte ortaya çıktığı içtin şirket bir istisnada bulundu.

AKESS.COM.TR SİTESİ

AKESS.COM.TR SİTESİ

www.akess.com.tr sitemizi bugün yayına aldık. Yorumlarınızı bekliyoruz.